przejdź do treści

Wspólne jedzenie zdrowych produktów w szkole – dlaczego to takie ważne?

7 Grudnia 2022

W kształtowaniu zachowań żywieniowych dzieci duże znaczenie ma oddziaływanie i właściwy przykład rodziny, szkoły, a zwłaszcza najbliższej grupy rówieśników. Głównym celem Programu dla szkół jest nauczenie dzieci biorących w nim udział regularnego spożywania owoców, warzyw i produktów mlecznych. Aby to osiągnąć kluczowe jest ich wspólne spożywanie przez dzieci, podczas pobytu w szkole, razem z innymi rówieśnikami. W ten sposób wykorzystujemy najważniejsze atuty naszego programu!

Wspólne jedzenie w szkole drugiego śniadania oraz przykład koleżanek i kolegów to najlepsze sposoby na to, aby w prosty sposób wprowadzić pozytywne zmiany w codziennej diecie dzieci, ale aby to się udało konieczna jest dobra współpraca szkoły, rodziców i dostawców.

 

Na co zwrócić uwagę?

Szkoły i Nauczyciele:

 • Zorganizujmy odpowiednie miejsce i stwórzmy atmosferę zachęcającą dzieci do wspólnego zjedzenia produktów jakie otrzymały w ramach programu.
 • Dopilnujmy, aby dzieci zjadły owoce, warzywa i produkty mleczne razem w szkole, nie ograniczajmy się wyłącznie do rozdania dzieciom produktów.
 • Nie wydajemy dzieciom produktów do domu – miejsce na ich wspólne zjedzenie jest wyłącznie w szkole.
 • Przerwa śniadaniowa i wspólne jedzenie zdrowych przekąsek, które dzieci otrzymały w ramach programu to doskonały moment, aby przypomnieć dzieciom dlaczego jest to ważne dla zdrowia. Wspólne posiłki to również aspekt społeczny, budowanie i podtrzymywanie relacji i przyjaźni.
 • Nie smakuje? Pamiętajmy, że dzieci, aby polubić nowy smak potrzebują nawet kilkukrotnie spróbować danego produktu, zachęcajmy je do tego. Czasami dzieci nie chcą jeść pewnych produktów, dlatego że ich nie znają lub nie są do nich przyzwyczajone. Zmieńmy to!
 • Uczmy dzieci niemarnowania jedzenia oraz właściwej segregacji odpadów - to świetna okazja do wyrobienia właściwych codziennych nawyków.
 • To szkoła w pierwszej kolejności weryfikuje jakość produktów, które przywiózł dostawca. W przypadku, gdy są wątpliwości co do jakości produktów, nie wydajemy ich dzieciom, zgłaszamy sprawę do dostawcy a następnie do OT KOWR.

Rodzice:

 • Produkty, jakie otrzymują dzieci w szkole nie powinny trafić do domu!
  Jeśli tak się stanie – interweniujmy, porozmawiajmy z dzieckiem, zachęćmy by razem ze swoimi rówieśnikami próbowało nowych smaków w szkole. Porozmawiajmy z nauczycielami, poprośmy o zwrócenie uwagi, aby produkty były zjedzone przez dzieci w trakcie pobytu w szkole.
 • Świeże owoce i warzywa oraz produkty mleczne muszą być zjedzone bezpośrednio po rozdaniu ich rano w szkole – wówczas zachowają odpowiednią świeżość i wszystkie swoje walory. Jeśli trafią do plecaka szkolnego, w którym spędzą kilka godzin lub dni w temperaturze pokojowej – mogą nie nadawać się do spożycia, a ich jakość ulec znacznemu pogorszeniu!
 • Pamiętajmy, że najlepsze rezultaty osiągniemy, jeśli będziemy działać wspólnie, w środowisku szkolnym i rodzinnym, poprzez dobry przykład płynący z domu i wsparcie w udziale w programie.

Dostawcy:

 • Wysoka jakość dostarczanych produktów to podstawa! Dzieci powinny otrzymywać produkty jak najlepszej jakości, od tego zależy, czy je polubią i czy wejdą na stałe do ich diety.
 • Przygotowując porcję wybierajmy odmiany owoców i warzyw o największej smakowitości, słodkości i soczystości – takie najbardziej zasmakują dzieciom.
 • Dobra współpraca ze szkołą jest bardzo ważna. Podpowiedzmy jak przechowywać dostarczone produkty, poprośmy o informację zwrotną, np. czy dana odmiana marchewki smakowała dzieciom.
 • Pamiętajmy, że dzieci to młodzi konsumenci, dla których ważne jest, czy produkt wygląda atrakcyjnie, smakowicie i kolorowo, czy opakowanie – jeśli jest konieczne – jest właściwe dla najmłodszych, a jednocześnie będzie łatwe do segregowania odpadów.
do góry