Owoce i warzywa w szkole
Podsumowanie wyników ankiety dotyczącej realizacji programów Owoce i warzywa w szkole oraz Mleko w szkole
W ramach prac nad założeniami nowego Programu dla szkół promującego wśród dzieci zdrową dietę, bogatą w owoce i warzywa oraz produkty mleczne, który od roku szkolnego 2017/2018 zastąpił programy Owoce i warzywa w szkole oraz Mleko w szkole, Agencja Rynku Rolnego zwróciła się z prośbą do szkół podstawowych o wzięcie udziału w Ankiecie dotyczącej realizacji programów Owoce i warzywa w szkole oraz Mleko w szkole.
Ankieta została przeprowadzana w dniach 15 - 31.03.2017 r. i miała charakter anonimowy. W ankiecie udział wzięło ok. 8,3 tys. szkół, zarówno tych, które dotychczas uczestniczyły w programach szkolnych realizowanych przez ARR, jak i szkół, które w tych programach nie brały udziału.
Dzięki tak licznemu udziałowi szkół w ww. ankiecie pozyskany został szereg istotnych informacji na temat praktycznej realizacji programów szkolnych, w tym organizacji programu w szkole, współpracy z dostawcami, przechowywania i udostępniania produktów oraz powodów, dla których szkoły nie zdecydowały się uczestniczyć w programach. Informacje te zostaną wykorzystane w obecnie prowadzonych pracach nad nowym Programem dla szkół.
Zachęcamy do zapoznania się z wynikami przeprowadzonej ankiety.
Format | Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) | Pobierz | Zobacz |
---|---|---|---|
Podsumowanie wyników ankiety / 411.4KB
ilość pobrań: 3078
|
Podsumowanie wyników ankiety 411.4KB | zobacz |
Ocena programu Owoce i warzywa w szkole, czyli jak skutecznie kształtować nawyki żywieniowe dzieci
Wyniki oceny programu w latach szkolnych 2011/2012 – 2015/2016
Program Owoce i warzywa w szkole, jako działanie finansowane ze środków Unii Europejskiej podlega regularnej ocenie skuteczności mającej wykazać, czy i w jakim stopniu realizuje on zakładane cele. Z końcem lutego 2017 r. przekazany został do Komisji Europejskiej Raport podsumowujący ewaluację programu Owoce i warzywa w szkole, obejmujący pięcioletni okres realizacji programu, tj. lata szkolne 2011/2012 – 2015/2016.
Badanie to wskazało zarówno mocne strony programu oraz potwierdziło jego potencjał jako narzędzia mogącego skutecznie kształtować nawyki żywieniowe, jak również pomogło zidentyfikować obszary wymagające wsparcia i wzmocnienia. Ocena programu ma kluczowe znaczenie jako element podsumowania ośmioletniej realizacji programu Owoce i warzywa w szkole, który wraz z programem Mleko w szkole od roku szkolnego 2017/2018 zastąpiony został nowym Programem dla szkół. Wyniki oceny zostaną wykorzystane w pracach nad nowym programem, którego założenia będą uwzględniały doświadczenia i wnioski płynące z dotychczasowej realizacji programów szkolnych.
Format | Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) | Pobierz | Zobacz |
---|---|---|---|
Wyniki oceny programu w latach szkolnych 2011/2012 – 2015/2016 / 440.79KB
ilość pobrań: 1562
|
Wyniki oceny programu w latach szkolnych 2011/2012 – 2015/2016 440.79KB | zobacz |
Od roku szkolnego 2017/2018 programy Owoce i warzywa w szkole oraz Mleko w szkole zostały zastąpione nowym Programem dla szkół
Informacja o łącznej liczbie porcji owoców i warzyw otrzymywanych przez jedno dziecko w II semestrze roku szkolnego 2016/2017 w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole”
Agencja Rynku Rolnego, na podstawie § 9 ust. 3 pkt 2) Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Agencję Rynku Rolnego związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu „Owoce i warzywa w szkole” (Dz. U. z 2016 r., poz. 1457) publikuje informację o łącznej liczbie porcji owoców i warzyw otrzymywanych przez jedno dziecko w II semestrze roku szkolnego 2016/2017.
Na podstawie § 9 ust. 1 oraz ust. 2 ww. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Agencja Rynku Rolnego informuje, że łączna liczba porcji owoców i warzyw otrzymywanych przez jedno dziecko w II semestrze roku szkolnego 2016/2017 wynosi 20.
Zgodnie z pkt 7 Warunków i wymagań dotyczących udostępniania owoców i warzyw stanowiących załącznik do ww. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w każdym z 10 tygodni w II semestrze roku szkolnego 2016/2017 dzieciom udostępnia się 2 porcje owocowo-warzywne.
Informacja o łącznej liczbie porcji owoców i warzyw otrzymywanych przez jedno dziecko w I semestrze roku szkolnego 2016/2017 w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole”
Agencja Rynku Rolnego, na podstawie § 9 ust. 3 pkt 1) Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Agencję Rynku Rolnego związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu „Owoce i warzywa w szkole” (Dz. U. z 2016 r., poz. 1457) publikuje informację o łącznej liczbie porcji owoców i warzyw otrzymywanych przez jedno dziecko w I semestrze roku szkolnego 2016/2017.
Na podstawie § 9 ust. 1 oraz ust. 2 ww. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Agencja Rynku Rolnego informuje, że łączna liczba porcji owoców i warzyw otrzymywanych przez jedno dziecko w I semestrze roku szkolnego 2016/2017 wynosi 20.
Zgodnie z pkt 7 Warunków i wymagań dotyczących udostępniania owoców i warzyw stanowiących załącznik do ww. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w każdym z 10 tygodni w I semestrze roku szkolnego 2016/2017 dzieciom udostępnia się 2 porcje owocowo-warzywne.
Szkoły podstawowe zainteresowane udziałem w programie Owoce i warzywa w szkole
Agencja Rynku Rolnego informuje, że w dniu 22 września 2016 r. upływa termin na złożenie przez zatwierdzonych dostawców w Oddziale Terenowym ARR (właściwym ze względu na siedzibę dostawcy) kopii umowy zawartej pomiędzy dostawcą a szkołą podstawową dotyczącej dostaw w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole” w I semestrze roku szkolnego 2016/2017.
Szkoła podstawowa, która chciałaby uczestniczyć w programie „Owoce i warzywa w szkole” w roku szkolnym 2016/2017 wystarczy, iż zawrze stosowną umowę z jednym z zatwierdzonych dostawców bez konieczności wcześniejszego zgłaszania się do programu.
Program Owoce i warzywa w szkole
Głównym celem programu Wspólnej Polityki Rolnej „Owoce i warzywa w szkole” jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.
W roku szkolnym 2016/2017 w programie będzie mogło uczestniczyć przeszło 1,350 mln dzieci uczęszczających regularnie do szkół podstawowych, tj. realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. zerówki) oraz dzieci z klas I-III.
Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (88%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (12%), a całkowity budżet programu w roku szkolnym 2016/2017 wynosi ok. 19,762 mln EUR (ok. 84,265 mln PLN).
Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się 2, 3 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe) oraz soki. Dzieci otrzymują jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, marchewkę, słodką paprykę, rzodkiewki, pomidorki i kalarepę oraz soki owocowe i warzywne. Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego. Owoce, warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących.
Szkoła może wziąć udział w programie:
- korzystając z usług zatwierdzonego dostawcy, z którym zawiera umowę na dostawy owoców i warzyw. Lista zatwierdzonych dostawców dostępna jest na stronie internetowej kowr.gov.pl
- poprze samodzielne organizowanie porcji owocowo-warzywnych dla dzieci i rozliczanie się z ARR. W tym celu szkoła zobowiązana jest uzyskać w ARR zatwierdzenie.
Aby skutecznie i trwale ukształtować nawyki żywieniowe - dzieci nie tylko otrzymują porcje owoców i warzyw, ale również uczestniczą w działaniach edukacyjnych informujących o zaletach spożywania owoców i warzyw. Każda szkoła uczestnicząca w programie, zgodnie z wytycznymi MEN realizuje różnego rodzaju działania poświęcone zdrowemu żywieniu oraz pochodzeniu owoców i warzyw.