przejdź do treści

Działania związane z komunikacją

Wyniki ankiety oceniającej działania komunikacyjne programu „Owoce i warzywa w szkole” 2015/2016

Agencja Rynku Rolnego w okresie od 19 do 31 października 2016 r. przeprowadziła badanie satysfakcji klienta w formie anonimowej ankiety w celu dokonania oceny zrealizowanych działań promujących program „Owoce i warzywa w szkole” w roku szkolnym 2015/2016. W ankiecie w sumie wzięło udział 8769 respondentów, z których 89 % to rodzice dzieci w wieku 0-12 lat. Wysoka efektywności prowadzonych działań została potwierdzona wynikami badań. Wykres poniżej przedstawia wyniki oceny intensywności i atrakcyjności przeprowadzonych działań. Ankieta potwierdziła także wysoką skuteczność dotarcia, ponad 53% respondentów obejrzało lub wysłuchało w mediach produkcje kampanijne.

CZY RODZICE WSZYSCY WIEDZĄ, CO ICH DZIECI W SZKOLE JEDZĄ?

Akcja promująca program „Owoce i warzywa w szkole” rozpoczęta! W całym kraju inicjujemy dyskusję o zdrowym żywieniu dzieci oraz szukamy szkół podstawowych, które jeszcze nie uczestniczą w programie. Ma w tym pomóc HIT LATA 2016, piosenka autorstwa Julii Kamińskiej, Jarosława Boberka i Andrzeja Smolika, którą od 15 czerwca można usłyszeć na portalach internetowych i w rozgłośniach radiowych.

Mimo ogromnej popularności programu „Owoce i warzywa w szkole” nie wszystkie polskie szkoły w nim uczestniczą. Wprawdzie 11,5 tys. szkół podstawowych zgłoszonych w kraju do programu (z 13,4 tys. wszystkich podstawówek w kraju) to czołowy wynik w Europie, ale chcemy, żeby w roku szkolnym 2016/2017 bezpłatne owoce i warzywa docierały do wszystkich dzieci z klas I-III.

W tym roku główny komunikat postanowiliśmy skierować do rodziców, którzy są odpowiedzialni za kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych swoich dzieci. „To rodzice bezpośrednio kształtują środowisko dziecka od najmłodszych lat i wpływają na ich zachowania, zwyczaje i postawy, również żywieniowe” – powtarzają, za Instytutem Żywności i Żywienia, eksperci z Biura Wspierania Konsumpcji ARR. Właśnie dlatego chcemy, żeby rodzice zainteresowali się, czy szkoła, do której uczęszczają ich dzieci, uczestniczy w programie. Tym samym rozpoczynamy szeroką dyskusję we wszystkich mediach nt. tego, co dzieci w szkole jedzą.

Wakacyjny hit

Ponieważ z komunikatem chcemy dotrzeć do najdalszych zakątków Polski, postanowiliśmy stworzyć wakacyjny przebój. „Czy rodzice wszyscy wiedzą” to piosenka dedykowana osobom w wieku 30–40 lat, które mają dzieci w wieku wczesnoszkolnym i dla których zaproponowana przez nas formuła będzie atrakcyjna. Lekki tekst do muzyki znanego polskiego kompozytora Andrzeja Smolika zaśpiewali Julia Kamińska i Jarosław Boberek, aktorzy znani z dubbingowania filmów dla dzieci.

Tydzień po pojawieniu się w sieci tajemniczego wideo „HIT lata 2016”, w którym popularni aktorzy trenują przed wykonaniem niezidentyfikowanego utworu, ujawniamy jego przesłanie: teledysk nie jest skierowany tylko do najmłodszych, ale przede wszystkim do rodziców. Ma ich zachęcać do sprawdzenia, czy placówka, do której uczęszczają ich dzieci, przystąpiła do programu „Owoce i warzywa w szkole”. Nie chcieliśmy jednocześnie, aby akcja odebrana została jako nudna i pouczająca, dlatego zdecydowaliśmy się na nieco „przebojowe” potraktowanie tematu oraz zaproszenie do współpracy aktorów, których talenty wokalne i komediowe znakomicie wzbogaciły komunikat.

Zarówno teledysk, jak i spot reklamowy promujący akcję obejrzeć można na kanale „Owoce i warzywa w szkole” na YouTube. Powstanie również aplikacja karaoke, dzięki której rodzice będą mogli wspólnie bawić się ze swoimi pociechami, odtwarzając tekst oraz choreografię piosenki.

Aż 32 imprezy dla rodzin z dziećmi

W ramach działań promujących program zaplanowanych jest 16 imprez plenerowych pt. „Owocowo-warzywny piknik rodzinny” oraz 16 pt. „Spartakiada owocowo-warzywna”. Chcemy dotrzeć do wszystkich! W każdej z imprez jednorazowo weźmie udział nie mniej niż 400 osób. We wszystkich województwach jedna impreza odbędzie się w miejscowości liczącej poniżej 60 tys. mieszkańców. W sumie będzie się z nami bawić kilkanaście tysięcy osób.

Atrakcje, animacje, konkursy i zawody sportowe będą promować program „Owoce i warzywa w szkole”, nawiązywać do spożywania owoców i warzyw oraz prowadzenia aktywnego trybu życia.

Pierwsze czerwcowe imprezy już za nami. Pogoda dopisuje, frekwencja również. Dzieci bawią się znakomicie!

Konferencje dla nauczycieli

Nie zapomnieliśmy o nauczycielach. Będziemy ich zachęcać do udziału w programie „Owoce i warzywa w szkole” podczas konferencji organizowanych na terenie 4 województw: lubelskiego, podlaskiego, łódzkiego i lubuskiego. W tych województwach jest największy odsetek szkół nieuczestniczących w programie (w stosunku do całkowitej liczby szkół podstawowych). Warto to zmienić!

Rodzicu, sprawdź, czy Twoje dziecko otrzymuje owoce i warzywa w szkole!

Zachęć szkołę do udziału w programie i zapewnij dzieciom nieodpłatne porcje warzyw i owoców!

do góry